نصب و راه‌ اندازی شبکه‌ های درون سازمانی

خدمات کامپیوتر

این روزها همه جنبه‌های زندگی در اینترنت کار می‌کند. تلفن‌ها، ساعت‌ها به اینترنت متصل می‌شوند. افراد آنلاین می‌شوند تا موجودی بانک خود را بررسی کنند، برای هدیه خرید کنند، با دوستان خود ارتباط برقرار می‌کنند و حتی کار می‌کنند. اگر کسب و کاری دارید، ساختمان شما نیز باید به اینترنت متصل باشد.

شبکه درون سازمانی برای شما مفید است. برای آشنایی با اصول نصب و راه اندازی شبکه و این‌که چگونه می‌توانید شبکه مناسب خود را بدست آورید، ادامه مطلب را بخوانید.

شبکه کامپیوتری چیست؟

شما می‌توانید بسیاری از کارها را با رایانه انجام دهید، اما آن را به رایانه‌ها و تجهیزات جانبی دیگر (نام کلی که به قطعات اضافی تجهیزات رایانه‌ای مانند مودم، چاپگرهای جوهرافشان و لیزری و اسکنرها داده می‌شود) وصل کنید.

یک شبکه کامپیوتری صرفاً مجموعه‌ای از تجهیزات رایانه‌ای است که با سیم‌ها، فیبرهای نوری یا پیوندهای بی‌سیم به هم متصل شده‌اند تا دستگاه‌های مختلف جداگانه (معروف به لینک‌ها) بتوانند با یکدیگر «صحبت کنند» و داده‌هارا مبادله کنند.

 

 

شبکه درون سازمانی

مزایای استفاده از شبکه کامپیوتری

شبکه‌های کامپیوتری برای تبادل سریع اطلاعات و استفاده کارآمد از منابع ایده آل هستند.

مزایای استفاده از شبکه کامپیوتری به شرح زیر است:

 •  اشتراک‌گذاری منابع

 شرکت‌ها در هر اندازه می‌توانند از یک شبکه کامپیوتری برای به اشتراک گذاری منابع و حفظ حریم شخصی استفاده کنند. منابع برای اشتراک گذاری می‌تواند شامل چاپگرها، فایل‌ها، اسکنرها و دستگاه‌های فتوکپی باشد. شبکه‌های کامپیوتری به ویژه برای سازمان‌های بزرگتر و در سطح جهانی مفید هستند، زیرا می‌توانند از یک شبکه مشترک واحد برای ارتباط با کارمندان خود استفاده کنند.

 • انعطاف‌پذیری شبکه‌های رایانه‌ای

 امروزی افراد را قادر می‌سازد تا از روش‌های ارتباطی انعطاف‌پذیر و اشتراک‌گذاری منابع بر اساس نیازها و ترجیحات خود استفاده کنند.

 • اتصال بالاتر به لطف شبکه‌های کامپیوتری

 افراد می‌توانند بدون توجه به موقعیت مکانی خود در ارتباط باقی بمانند. به عنوان مثال، برنامه‌های تماس ویدیویی و اشتراک‌گذاری اسناد، مانند Zoom و Google Docs، کارمندان را قادر می‌سازد تا از راه دور با هم ارتباط برقرار کنند و با یکدیگر همکاری کنند.

 • امنیت و مدیریت داده‌ها

 در یک شبکه کامپیوتری، داده‌ها روی سرورهای مشترک متمرکز می‌شوند. این به مدیران شبکه کمک می‌کند تا فایل‌های مهم شرکت خود را بهتر مدیریت و محافظت کنند. آن‌ها می‌توانند به‌طور منظم از داده‌ها پشتیبان‌گیری کنند و اقدامات امنیتی مانند احراز هویت چند عاملی را در همه دستگاه‌ها به طور جمعی اعمال کنند.

خدمات شبکه

خدمات شبکه می‌توانید دستگاه‌های شبکه خود را به شبکه‌های رایانه‌ای دیگر و اینترنت، یک سیستم جهانی از شبکه‌های متصل به هم متصل کنید. بنابراین وقتی به اینترنت وصل می‌شوید، شبکه محلی (LAN) را به شبکه گسترده (WAN) ایمن می کنید. همان‌طور که بین شبکه‌های کامپیوتری حرکت می‌کنید، باید امنیت را در نظر بگیرید.

برای یک فایروال بازرسی حالتی به یک دستگاه امنیتی بین این بخش‌ها نیاز دارید. شما احتمالاً از IPv4 استفاده می‌کنید، بنابراین به یک سرویس شبکه به آدرس شبکه (NAT) نیاز دارید. IPv6، آخرین نسخه پروتکل IP، نیازی به NAT ندارد اما ممکن است به یک سرویس ترجمه با ارتباط با شبکه‌های فقط IPv4 نیاز داشته باشد.

انواع شبکه‌های کامپیوتری

انواع مختلفی از شبکه‌های کامپیوتری وجود دارد. این‌که یک سازمان از کدام شبکه استفاده می‌کند به عواملی مانند تعداد دستگاه‌ها، انواع سیستم عامل‌ها، رسانه انتقال استفاده شده، توپولوژی شبکه، فاصله بین هر دستگاه و مقیاس جغرافیایی آن‌ها بستگی دارد.

چند نمونه از شبکه‌های کامپیوتری به شرح زیر است:

 • شبکه‌های محلی نقاط انتهایی را در یک دامنه به هم متصل می‌کنند. نمونه‌هایی از شبکه‌های محلی شامل مدارس، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های اداری است.
 • شبکه‌های شهری (MANs) یک MAN منابع کامپیوتری را در یک منطقه جغرافیایی بزرگ مانند یک شهر به هم متصل می‌کند.
 • شبکه‌های فضای ذخیره سازی (SAN). SAN ها شبکه‌های تخصصی و اختصاصی هستند که چندین دستگاه و منابع ذخیره سازی داده با کارایی بالا را به هم متصل می‌کنند. آن‌ها امنیت داخلی و دسترسی در سطح بلوک را فراهم می‌کنند. SAN بازیابی فاجعه را فراهم می‌کند زیرا شامل دستگاه‌های ذخیره سازی مختلفی مانند درایوهای دیسک، نوارهای مغناطیسی و ذخیره سازی نوری است.
 • شبکه‌های شخصی (PANs). یک PAN توسط یک نفر برای اتصال چندین دستگاه مانند چاپگر و اسکنر استفاده می شود.
 • شبکه‌های WLAN این گروهی از دستگاه‌های هم‌زمان هستند که از انتقال رادیویی به جای اتصالات سیمی استفاده می‌کنند.
 • شبکه‌های محوطه دانشگاه (CAN) مجموعه‌ای از شبکه‌های محلی متصل به هم است که معمولاً توسط سازمان‌های بزرگتر مانند دولت‌ها و دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.
 • شبکه‌های خصوصی مجازی( VPN) یک شبکه خصوصی را روی یک شبکه عمومی گسترش می‌دهد تا حریم خصوصی و امنیت اتصال شبکه را بهبود بخشد.
 • شبکه‌های نوری غیرفعال (PON ). یک شبکه فیبر نوری است که دسترسی باند پهن را به کاربران نهایی ارائه می‌دهد.

راه اندازی شبکه کامپیوتری

شبکه داخلی

شبکه داخلی اتصال را از اینترنت به هر سیستم در شبکه توزیع می‌کند. کمک یک مدیر شبکه واجد شرایط اغلب برای طراحی، راه اندازی و نگهداری شبکه داخلی شما ضروری است. بسیاری از جنبه‌های شبکه داخلی مشروط هستند. مهم است که کل نیازهای شبکه دفتر قبل از ایجاد هرگونه تغییر در شبکه داخلی درک شود.

شبکه داخلی از عناصر زیر تشکیل خواهد شد:

 • مودم

داده‌های دریافتی اینترنت را به داده‌های قابل خواندن کامپیوتر تبدیل می‌کند. مودم کابلی ترجیح داده می‌شود.

 • روتر

آدرس‌های IP را تخصیص و نگهداری می‌کند. اتصال اترنت ایده آل است و برای عملکرد بهینه در Mac Practice لازم است. شبکه داخلی از یک اتصال بی‌سیم برای ارائه نقاط دسترسی به دستگاه‌های غیر اترنت مانند iPad یا iPhone استفاده می‌کند.

اطمینان حاصل کنید که Wi-Fi در سرور Mac Practice خاموش است و هر دستگاه پایانه Malpractice در صورت امکان از طریق اترنت متصل است. اگر اتصالات سیمی و بی سیم به طور هم‌زمان توسط یک دستگاه استفاده شود، اتصال بی سیم ممکن است با اتصال اترنت برتر تداخل ایجاد کند.

 • سوئیچ

ترافیک شبکه را مدیریت می‌کند و آدرس های IP را بر اساس آدرس‌های ارائه شده توسط روتر اختصاص می‌دهد. اگرچه بسیاری از روترها ممکن است در هاب‌ها یا سوئیچ‌های اترنت ساخته شده باشند، سوئیچ‌های مستقل برای افزایش توانایی هدایت بسته‌ها به طور موثرتر و با سرعت بالاتر و جلوگیری از بارگذاری بیش از حد روتر توصیه می‌شوند.

سوئیچ هم‌چنین یک انتخاب سودمند نسبت به روتر است زیرا اگر شبکه شما از طریق روتر پیکربندی شده باشد و اتصال اینترنت شما قطع شود یا روتر با مشکلات دیگری روبرو شود، ممکن است رایانه شما نتواند از طریق شبکه داخلی و رایانه‌های مشتری شما ارتباط برقرار کند. نمی‌توان به Mac Practice وارد شد. استفاده از سوئیچ علاوه بر روتر می‌تواند این مشکلات را دور بزند.

نصب شبکه

چگونه نوع شبکه مناسب را انتخاب می‌کنید؟

هنگامی که برای نصب شبکه آماده می‌شوید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید از چه نوع شبکه‌ای می‌خواهید استفاده کنید.

 سه نوع شبکه اصلی وجود دارد:

 •  سیمی
 •  وای فای
 •  هیبریدی

 همان‌طور که از نام آن پیداست، یک شبکه سیمی از یک اتصال فیزیکی برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کند. این شبکه‌ها نسبت به دو نوع شبکه دیگر تا حدودی سریع‌تر و ایمن‌تر هستند.

شبکه‌های وای‌فای مدل‌های بی‌سیمی هستند که همه ما با آن‌ها آشنا هستیم. ما از آن‌ها برای اتصال به اینترنت در دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌کنید و بسیاری از ما در خانه از آن‌ها استفاده می کنید.

استفاده از این شبکه‌ها راحت‌تر است، زیرا نیازی نیست دستگاهی را به‌صورت فیزیکی وصل کنید، و می‌توانند از قبل ارزان‌تر باشند. شبکه‌های هیبریدی بهترین سیستم‌های سیمی و Wi-Fi را با استفاده از عناصر هر کدام ترکیب می‌کنند.

می‌توانید دستگاه‌های خاصی را که به امنیت بیشتری نیاز دارند، به شبکه‌تان متصل کنید و دستگاه‌های دیگری را که نیاز به تحرک در شبکه وای‌فای دارند، داشته باشید.

درباره شبکه های سیمی

راه اندازی شبکه سیمی چندین مزیت دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها امنیت است. نفوذ به یک شبکه سیمی برای هکرها بسیار سخت‌تر از ربودن داده‌ها از اتصال وای فای است. شبکه‌های سیمی نیز سریع‌تر هستند، زیرا نیازی به ارسال سیگنال از طریق دیوارها ندارند.

با این حال، اگر چندین دستگاه را در اتاق‌های مختلف اجرا می‌کنید، شبکه‌های سیمی می‌توانند کمی پیچیده شوند. برای استفاده از این نوع شبکه، باید کابل‌های اترنت را بین هر دستگاه و یک هاب، روتر یا سوئیچ اجرا کنید. سخت افزار این نوع شبکه نیز به سرمایه گذاری اولیه بیشتری نیاز دارد.

درباره شبکه‌های وای فای

بزرگ‌ترین مزیت شبکه‌های وای فای انعطاف‌پذیری آن‌هاست. می‌توانید چندین دستگاه را در اتاق‌های مختلف در یک شبکه بدون نیاز به سیم‌کشی اضافی اجرا کنید، و می‌توانید دستگاه‌ها را با کمی مشکل از اتاقی به اتاق دیگر منتقل کنید. نصب این سیستم‌ها در قسمت جلویی نیز ارزان‌تر است.

متاسفانه، این انعطاف‌پذیری دارای معایبی است، از جمله امنیت به خطر افتاده. این شبکه‌ها هم‌چنین نسبت به شبکه‌های سیمی کندتر کار می‌کنند و ممکن است تحت تأثیر چیزهایی مانند دیوارها، لوله‌ها، مایکروویوها قرار گیرند. در واقع، اکثر شبکه‌های بی‌سیم در واقع با حدود نیمی از سرعت پیش بینی شده خود کار می‌کنند.

درباره شبکه‌های ترکیبی

شبکه‌های ترکیبی می‌توانند هم انعطاف‌پذیری وای فای و هم امنیت و سرعت یک شبکه سیمی را برای شما به ارمغان بیاورند. می‌توانید اتصالات سیمی را روی دسکتاپ‌هایی که به امنیت و سرعت بیشتری نیاز دارند راه اندازی کنید. اما می‌توانید تلفن‌ها، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های دارای وای فای را از بخش بی‌سیم شبکه خود نیز اجرا کنید.

شبکه‌های هیبریدی برای راه اندازی به خرید تجهیزات خاصی نیاز دارند. شما به یک روتر نیاز دارید که برای کنترل اتصالات سیمی و بی‌سیم طراحی شده باشد. و برای راه‌اندازی این سبک شبکه به همه سخت‌افزار برای شبکه سیمی و وای فای نیاز دارید.

با توجه به مطالبی که در این مقاله آورده شده است، به شما مخاطبین عزیز پیشنهاد می‌شود که برای کسب اطلاعات بیشتر از تیم متخصصین نوین سازان رایانه کمک بگیرید تا بتوانید به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید.

سوالات متداول

الزامات اساسی برای راه اندازی شبکه برای یک کسب و کار کوچک چیست؟

الزامات اساسی برای راه اندازی شبکه برای یک کسب و کار کوچک شامل روتر، تعمیر شبکه، سوئیچ شبکه، امنیت شبکه، کابل‌های شبکه و کامپیوتر/دستگاه برای اتصال به شبکه است.

آیا باید برای کسب و کار کوچک خود یک شبکه سیمی یا بی سیم را انتخاب کرد؟

انتخاب بین شبکه سیمی و بی‌سیم به اندازه و طرح کسب و کار شما بستگی دارد. شبکه‌های سیمی ایمن‌تر و سریع‌تر هستند، در حالی که شبکه‌های بی‌سیم انعطاف‌پذیری و تحرک بیشتری را ارائه می‌دهند.

چگونه روتر را برای شبکه تجاری خود پیکربندی کرد؟

برای پیکربندی روتر برای شبکه تجاری خود، به رابط وب روتر وارد شوید و برای پیکربندی تنظیمات شبکه مانند SSID، رمز عبور و DHCP، از ویزارد نصب پیروی کنید.

چگونه می توانم امنیت شبکه تجاری خود را تضمین کرد؟

با استفاده از رمزهای عبور قوی، فعال کردن رمزگذاری WPA2، غیرفعال کردن شبکه‌های مهمان و استفاده از فایروال، می‌توانید از امنیت شبکه تجاری خود اطمینان حاصل کنید.

چگونه مشکلات اتصال شبکه را عیب یابی کنم؟

برای عیب یابی مشکلات اتصال به شبکه، اتصالات فیزیکی را بررسی کنید، دستگاه‌های شبکه را مجددا راه اندازی کنید، آدرس های IP را بررسی کنید و تنظیمات شبکه را بررسی کنید.