تعمیر هارد اکسترنال

تعمیر هارد اکسترنال

بسیاری از افراد برای بکاپ و پشتیبان گیری از داده‌های خود از هارد اکسترنال استفاده می‌کنند تا از امنیت فایل‌ها و داده‌های خود اطمینان حاصل کنند. اما در صورت بروز خرابی اکسترنال هارد نگرانی بسیار زیادی به‌وجود آمده و افراد را در آستانه از دست دادن اطلاعات ذخیر شد خود قرار خواهد داد.

در این مطلب قصد داریم نشانه‌های خرابی هارد، جلوگیری از خرابی و همچنین تعمیر هارد اکسترنال را بررسی کرده و آموزش دهیم.

تفاوت هارد اکسترنال و اینترنال

هاردهای اینترنال داخل کیس کامپیوتر قرار می‌گیرند و برای ذخیره‌سازی دائمی و نصب سیستم‌عامل استفاده می‌شوند. هاردهای اینترنال سریعتر و با ظرفیت بیشتری نسبت به هاردهای اکسترنال هستند، اما تحت تأثیر حرارت داخلی کیس قرار می‌گیرند.

هاردهای اکسترنال به صورت جداگانه از بیرون کیس قرار می‌گیرند و برای ذخیره‌سازی پشتیبان یا انتقال داده‌ها بین دستگاه‌ها استفاده می‌شوند. آنها کمترین توان و سرعت را دارند اما قابل حمل هستند و به تغذیه برق خارجی و تهویه طبیعی وابسته‌اند.

درخواست تعمیر هارد اکسترنال
02144171253
02186031378

تعمیر هارد اکسترنال

تعمیر هارد اکسترنال با اینترنال از نظر فنی تفاوت چندانی ندارد زیرا هاردها از جنسیت و ساختار شبیه به هم برخوردارند. مواردی مثل آسیب دیدگی به دلیل ضربه خوردن، برخورد با زمین، نوسانات جریان برق، یا مشکلات نرم افزاری و الکترونیکی می‌توانند باعث ایجاد خرابی شوند. این مشکلات عمدتاً در هاردهای اکسترنال نیز دیده می‌شوند، اما در اکسترنال هاردها به دلیل جابجایی مکرر، سوکت‌های اتصال ممکن است بیشتر آسیب ببینند.

تعمیر هارد به دانش و تخصص کافی نیاز دارد و همچنین ابزارهای خاصی نیز لازم دارد. اما در این مقاله که توسط تیم نوین سازان رایانه گردآوری شده است قصد داریم شما را با نحوه تعمیر هارد اکسترنال در منزل و تشخیص خرابی‌های متداول آن آشنا سازیم تا در شرایط ضروری اقدام به حفظ اطلاعات خود کنید.

تعمیرات هارد اکسترنال

علائم خرابی هارد اکسترنال

هاردهای اکسترنال به دلایلی مثل استفاده و نگهداری نامناسب، درایورهای قدیمی، عدم سازگاری با نرم‌افزارهای ناشناخته، و اتصال متعدد به دستگاه‌های مختلف، ممکن است خراب شوند. دو نوع خرابی این هاردها عبارتند از:

خرابی فیزیکی: در این نوع خرابی، قطعات فیزیکی هارد دیسک یا خود هارد دیسک را آسیب می‌زند.

خرابی نرم افزاری: به دلیل مشکلات در ساختار فایل‌ها یا نرم‌افزارها به وجود می‌آید.

نشانه‌های خرابی هارد اکسترنال نیز باتوجه به توضیحات ارائه شده به موارد زیر دسته بندی می‌شوند:

1. گم شدن فایل‌ها و داده ها: یکی از علائم بسیار رایج خرابی هارد اکسترنال، گم شدن فایل‌ها یا باز نشدن آن‌ها است. اگر متوجه شدید که برخی از فایل‌ها را نمی‌توانید باز کنید یا برخی از فایل‌ها به‌طور ناگهانی حذف شده‌اند، بهتر است بلافاصله اقدام به بازیابی اطلاعات موجود روی هارد دیسک کنید و آن‌ها را به دستگاهی ایمن منتقل کنید.

2. هنگ کردن و قطع شدن ناگهانی: اگر هنگام اتصال هارد اکسترنال به کامپیوتر با هنگ کردن‌های ناگهانی و پشت سر هم و قطع و وصل شدن مداوم مواجه شدید و با تعویض کابل نیز این مورد برطرف نشد، احتمالا هارد شما دچار خرابی شده و باید هرچه سریعتر نسبت به پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات هارد آسیب دیده اقدام کرده و هارد را تعمیر نمایید.

3. شنیدن صداهای غیرعادی: کمی صدای آرام هنگام فعالیت هارد طبیعی است اما چنانچه با صداهای غیر عادی و عجیب مواجه شدید بهتر است مورد را جدی گرفته و ابتدا از اطلاعات خود بکاپ گرفته و سپس برای تست و تعمیر هارد اقدام کنید. برای اطلاع از صداهای عجیب با نوین سازان رایانه تماس بگیرید.

4. زیاد شدن تعداد بد سکتور: زیاد شدن تعداد بد سکتور یکی از نشانه‌های خرابی هارد دیسک است که تشخیص آن توسط فرد غیر کارشناس کمی دشوار است.

بد سکتور به معنای واحدی از ذخیره‌سازی دیسک است که آسیب دیده است، و در صورت آسیب دیدگی، اطلاعات ذخیره شده در آن از بین می‌روند. در صورت استفاده بیش از حد از فضای دیسک، اطلاعات قرار گرفته در هارد در معرض خطر قرار می‌گیرند. برای رفع این مشکل باید از یک مجموعه متخصص در زمینه خدمات تعمیر کامپیوتر کمک بگیرید و به هیچ وجه خودسرانه اقدام نکنید.

5. شناخته نشدن هارد توسط کامپیوتر شناخته نشدن هارد اکسترنال در کامپیوتر مشکلی متداول است که بسیاری افراد با آن روبرو می‌شوند. عوامل مختلفی ممکن است این مشکل را ایجاد کنند. مشکلات خود هارد و مشکلات سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری از جمله دلایل عمده این مشکل هستند.

نیاز است تا ابتدا از اتصال درست هارد به پورت و سلامت پورت اطمینان حاصل کنید.در اقدام بعدی درایو یو اس بی را آپدیت کنید. اگر مشکل برطرف نشد، بهتر است از کمک یک مرکز معتبر تعمیر هارد اکسترنال کمکم بگیرید.

دلایل عمده خرابی هارد اکسترنال چیست؟

دلایل متعددی می‌تواند باعث خرابی هارد اکسترنال یا اینترنال باشد و نمی‌توان به چند مورد محدود اشاره نمود اما مواردی هستند که بیشترین دلایل خرابی هارد را موجب می‌شوند.

ضربه خوردن

ضربه خوردن می‌تواند یکی از عوامل اصلی خرابی هارد اکسترنال باشد، زیرا این هاردها دارای قسمت‌های متحرکی هستند که حساسیت آنها را در برابر آسیب فیزیکی بیشتر می‌کند.

برای افزایش طول عمر هارد، در زمان حمل آن باید بسیار مراقب باشید. این دیسک‌ها حساس و ظریف هستند و حتی با یک ضربه کوچک می‌توانند خراب شوند.

یکی از مشکلات شایع در هاردهای اکسترنال، بازیابی اطلاعات از هاردهایی است که دچار برخورد با زمین شده‌اند و ضربه دیده‌اند. برای بازیابی این اطلاعات باید از فردی که متخصص تعمیر سخت افزار کامپیوتر باشد کمک بگیرید.

 دمای هوا

همیشه هارد را در دمایی مطابق دمای اتاق نگهداری کنید و چنانچه در معرص رطوبت یا دمای هوای بسیار زیاد یا کم قرار گرفت از اتصال آن به کامپیوتر خودداری کنید. نحوه مراقبت از هارد اکسترنال و اطمینان از شرایط نگهداری آن بسیار حیاتی است. رطوبت می‌تواند باعث اکسیداسیون و فساد داخلی هاردشود، در حالی که دمای بالا کیفیت هارد را کاهش می‌دهد.

اقدامات مهم برای جلوگیری از آسیب هارد اکسترنال

باتوجه به نوسانات اقتصادی و بالارفتن روزبه‌روز قیمت‌ها، قیمت هارد نیز هر روز بیشتر می‌شود. به همین دلیل نگهداری اصولی برای جلوگیری از آسیب هارد بسیار اهمیت بالایی دارد.

جلوگیری از آسیب فیزیکی برای هارد اکسترنال بسیار اهمیت دارد. عوامل مختلفی از جمله رطوبت، گرد و خاک، حرارت، آتش و نوسانات برق می‌توانند به هارد آسیب برسانند. برای حفاظت از هارد:

 • هارد را در مقابل عوامل مخرب محافظت کنید و مراقبت کنید.
 • به صورت دوره‌ای با استفاده از برنامه‌های Chkdsk و M.A.R.T از سلامت هارد خود اطمینان حاصل کنید و در صورت مواجهه با مشکل سریع اقذام نمایید.
 • اطلاعات غیر ضروری و دیتاهایی که از ویروسی و مخرب بودن آن‌ها اطمینان ندارید را روی هارد نگهداری نکنید.
 • در جابجایی و حمل هارد دقت بسیار کافی به خرج دهید. هارد را داخل قاب مخصوص با خاصیت ضربه‌ گیری قرار دهید و همیشه در این قاب نگهداری کنید.
 • هارد را روی سطح صاف و بالاتر از زمین قرار دهید تا از آسیب‌های فیزیکی جلوگیری شود.
 • هنگام جدا کردن کابل USB، از برنامه “Safely Remove Hardware and Eject Media” استفاده کنید تا خرابی هارد را به کمترین میزان ممکن برسانید.
 • از قرار دادن هارد در فضاهایی با دمای بسیار پایین یا بسیار بالا جلوگیری کنید. همچنین در فضاهایی که رطوبت بالایی دارند به هیچ وجه از هارد استفاده نکنید.
 • به صورت دوره‌ای از اطلاعات خود بکاپ گیری کنید تا در صورت بروز مشکل دچر از دست رفتن اطلاعات نشوید.
 • هنگان خرید هارد از دارا بدن ضمانت و پشتیبانی اطمینان حاصل کنید.
 • اگر با هرگونه مشکلی مانند پیغام‌های خطا یا ناپدید شدن فایل‌ها مواجه شدید، بهتر است به سرعت با یک متخصص تعمیر هارد اکسترنال تماس بگیرید.

معروف‌ترین هارد اکسترنال‌های موجود در بازار

اکسترنال هاردهای بسیار زیادی در بازار وجود دارند که هر کدام از انها مزایا و معایب خود را دارند اما به صور عمده موارد زیر از پرطرفدارترین‌ها هستند:

 • Adata
 • Seagate
 • Western
 • Silicon popwer

چنانچه از هارد adata ،Seagate اسفاده می‌کنید می‌توانید از خدمات تعمیر هارد اکسترنال adata و تعمیر هارد اکسترنال Seagate که به صورت اختصاصی از تیم نویسن سازان رایانه استفاده کنید.

برای تعمیر هارد از کدام شرکت کمک بگیریم؟

شرکت‌های بسیار زیادی هستند که در زمینه تعمیر نرم افزاری هارد اکسترنال و خدمات مرتبط با آن مشغول به فعالیت هستند اما بسیار مهم است که از مراکز معتبر کمک بگیرید تا با مشکلات جانبی مواجه نشده و اطلاعات خود را در امن ترین حالت ممکن حفظ نمایید.

نوین سازان رایانه با 15 سال سابقه درخشان در زمینه خدمات کامپیوتر نامی شناخته شده در این زمینه می‌باشد که یکی از خدمات این مجموعه تعمیر هارد اکسترنال در پایتخت ایران است. این مجموعه با بهره‌مندی از بهترین کارشناسان سخت افزار و نرم افزار برای کلیه موارد کامپیوتری در خدمت شهروندان محترم است.

سخن پایانی

پیشنهاد می‌کنیم برای تعمیر هارد اکسترنال در منزل به هیچ وجه بدون اطلاعات کافی اقدام نکرده و با ما تماس بگیرید تا شما را به بهترین شکل سادی دهیم.