مراحل راه اندازی شبکه یک شرکت

مراحل راه اندازی شبکه یک شرکت

مراحل راه اندازی شبکه کامپیوتری یک شرکت یا محل زندگی شما می تواند بسیار پیچیده و یا حتی یک پنل کاملا ساده داشته باشد. ارتقاء شبکه کامپیوتری یک شرکت خود به عوامل مختلفی بستگی دارد تا شما بتوانید از شبکه کامپیوتری قابل اعتماد استفاده نماید که از نظر فنی و سرعت دستیابی به نتایج مورد نظر خود بتوانید عملکرد قابل قبولی را مشاهده کنید.

از آن جایی که نصب و هزینه راه اندازی شبکه کامپیوتری می تواند یکی از تصمیمات تاثیر گذار در روند پیشرفت تکنولوژی و سرعت کار در محیط اداری ما باشد. بنابراین انتخاب شبکه کامپیوتری مناسب یا راه اندازی آن باید توسط راهنمای عملی متخصصان با تجربه IT صورت بگیرد.

نصب و راه اندازی شبکه کوچک کامپیوتری چگونه انجام می شود؟

زیرساخت شبکه کامپیوتری را می توان بنیاد اصلی و  ستون فقرات کسب و کار یا فعالیت های اینترنتی شما در محیط خانه یا اداره دانست. همه دستگاه‌های هوشمند، برنامه‌ها، نرم‌افزارها توسط شبکه های بزرگ و کوچک کامپیوتری پشتیبانی می شوند که می توانند از یک فرایند پیچیده و یا خیلی ساده برخوردار باشند. بنابراین برنامه ریزی، طراحی، خرید سخت افزار و امنیت یک شبکه کامپیوتری به ویژه در بخش تجاری باید از شرایط عالی و بهره وری بالایی برخوردار باشد.

در همین راستا اگر می خواهید یک شبکه کامپیوتری برای شرکت یا محیط کار خود راه اندازی نمایید باید چند فاکتور مهم ذکر شده را در نظر بگیرید. چرا که اجرای کارآمد یک شبکه کامپیوتری در فضا های تجاری با راه اندازی یک شبکه خانگی بسیار متفاوت است. زیرا طراحی خدمات شبکه رایانه‌ای برای کسب و کارهای مختلف از درجه بالایی پیچیدگی و چالش های امنیتی برخوردار است.

ارسال تکنسین برای راه اندازی شبکه:
02144171253
02186031378

تجهیزات مورد نیاز راه اندازی شبکه کامپیوتری

در حالی که هزینه راه اندازی شبکه، نوع خدمات و پیچیدگی آن نیازهای شما بستگی دارد، اما اجزای شبکه کامپیوتری همواره ثابت است. در این میان شما تنها به لیستی از دستگاه های ارتباطی و تعاملی برای راه اندازی یک شبکه کامپیوتری نیاز خواهید داشت که به شرح زیر می باشد.

مودم

مودم که در زبان انگلیسی و تخصصی modulator-demodulator بیان می شود یکی از اجزاء سخت افزاری شبکه شما است که به کامپیوتر و سایر دستگاه ها کمک می کند تا به اینترنت متصل شوند. این دستگاه می تواند داده های دیجیتالی و نمایی را که  تنها توسط کامپیوتر درک می شود به داده های آنالوگ تبدیل کند.

متداول ترین مودم هایی که در بازار موجود هستند غالبا از نوع های کابلی هستند که از DOCSIS (مشخصات رابط سرویس داده روی کابل) پشتیبانی می کنند. این سخت افزار  برای انتقال اینترنت از طریق کابل های فیبر کواکسیال هیبریدی استفاده می نماید تا شما بتوانید از طریق تلویزیون، اینترنت کابلی، خط تلفن داد هاب دیجیتالی را دریافت کنید.

اما در کشور های پیشرفته با افزایش اتصالات فیبر نوری، مودم ها در حال منسوخ شدن هستند، زیرا کابل های فیبر نوری قادر به انتقال پهنای باند بالاتر در فواصل طولانی تر و سرعت انتقال داده بالایی می باشند.

خدمات کامپیوتر

روتر

روتر سخت افزاری است که داده اینترنتی را بین شبکه ها انتقال می دهد و اطلاعات را از کابل اینترنت به دستگاه شما منتقل می کند. به عبارت ساده تر در یک اتصال شبکه ساده، کابل اینترنت به روتر شما متصل می شود و به آن اجازه می دهد تا اطلاعات را از طریق اینترنت ارسال و دریافت کند.

دیواره آتش

فایروال یک سیستم امنیتی برای نظارت بر خدمات شبکه کامپیوتر شما است که بر اساس قوانین امنیتی تعیین شده توسط کاربر می تواند ترافیک ورودی و خروجی شبکه را کنترل کند. به عبارت دیگر، فایروال یا دیواره آتشین، فیلتری بین شبکه داخلی شما و شبکه خارجی مانند اینترنت ایجاد می نماید تا از شبکه تجاری شما در برابر دسترسی غیرمجاز خارجی محافظت کند.

تعویض

سوئیچ یک عنصر اساسی و مهم در شبکه های رایانه ای است که به سایر دستگاه های موجود در شبکه امکان ارتباط و اشتراک گذاری اطلاعات را سیستم مادر یا دستگاه مورد نظر شما را ارائه می دهد. با کمک سیستم تعویض یا سوئیچ شما می توانید رایانه‌های شخصی، چاپگرها، دستگاه‌های NAS (ذخیره‌سازی متصل به شبکه)، سرورها، VoIP (پروتکل صوتی از طریق اینترنت) را به شبکه خود متصل کنید.

لازم به ذکر است که در راه اندازی شبکه خانگی شما سخت افزاری به نام سوئیچ را نمی بینید؛ زیرا روتر بی سیم استفاده شده در نصب و راه اندازی شبکه خانگی  ترکیبی از یک روتر بی سیم، یک نقطه دسترسی و یک سوئیچ است.

کابل LAN / کابل پچ

یک شبکه سیمی  و کابل ها مسئول ارائه پهنای باند کافی به نقاط دسترسی شما هستند که بدون آن شبکه WiFi شما کند می شوند. بنابراین، استفاده از استانداردهای اخیر کابل مانند CAT6 برای سیم کشی LAN سرمایه گذاری خوبی برای راه اندازی شبکه در تهران خواهد بود.  یک شبکه عالی LAN یا کابل پچ به شما امکان می دهد تا دستگاه های خاصی مانند چاپگرها، دوربین های IP و غیره را به شبکه سیمی متصل کنید و در نتیجه طیف دستگاه های وابسته به بی سیم مانند لپ تاپ، تبلت و تلفن های هوشمند را آزاد کنید.

نقطه دسترسی

نقطه مرزی یا نقطه دسترسی محلی است که کابل به طور فیزیکی وارد ساختمان شده و شما می توانید با کمک تجهیزات دیگر از خدمات شبکه رایانه ای استفاده کنید. با تعیین نقطه دسترسی شما در مرحله بعدی دریافت روتر و اتصال لینک WAN را باید تعریف کند.

سرورها

سرورها قلب شبکه هستند، زیرا میزبان برنامه های مختلف مانند Quickbooks برای کاربران خانگی و تجاری ایجاد می کنند. همچنین این سخت افزار می تواند  عملکردهای شبکه مورد نیاز برای ارتباطات کامپیوتری و احراز هویت کاربر پشتیبانی کند. هنگام جستجوی سرور، حتماً انواع برنامه، تعداد کاربران، الزامات ذخیره سازی و رعایت امنیت را در نظر بگیرید. اما قبل از خرید هر یک از تجهیزات، ابتدا مطمئن شوید که سرور و شبکه مورد نظر از سیستم عامل ویندوز پشتیبانی می کند.

مراحل راه اندازی شبکه کامپیوتری

راه اندازی شبکه کامپیوتری باید با نوع شبکه مورد نیاز شما تطابق داشته و پاسخ گوی نیازهای تجاری و خانگی شما هماهنگ باشد تا بدانید که کدام شبکه کامپیوتری برایتان بهترین است. در حال حاضر دو شبکه کامپیوتری بانام های شبکه محلی (LAN) و شبکه گسترده (WAN) در سراسر دنیا رایج است.

متصل کردن شبکه

شبکه محلی (LAN)

شبکه محلی (LAN) با اتصال دستگاه ها در یک ساختمان یا چند ساختمان به صورت همزمان بر روی یک شبکه ایجاد می شود. در حقیقت شبکه محلی (LAN) شبکه گسترده از خدمات کامپیوتری است که به اتصال دستگاه ها در چندین مکان و مناطق مختلف را برای شما فراهم می کند.

اگر یک کسب و کار کوچک دارید و یا  می خواهید بهره وری شبکه کامپیوتری خانگی خود را افزایش دهید، یک LAN می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. برای راه اندازی LAN خود، به یک کامپیوتر، یک روتر و یک کابل اترنت نیاز دارید تا در اتصالات سیمی بتوانید هر دستگاهی که می‌خواهید  را به شبکه خود متصل کنید.

اما در  یک شبکه بی سیم، هر دستگاهی می تواند از طریق Wi-Fi به بستر شبکه اینترنتی شما به سرعت متصل شود. برای دستگاه‌های اضافی مانند چاپگرها، روی منوی تنظیمات شبکه رایانه کلیک کنید و دستورالعمل‌های جادوگر راه‌اندازی را دنبال کنید.

راه اندازی WAN

برای راه اندازی WAN شما به  کمک یک متخصص IT نیاز خواهید داشت که  برای نصب و راه اندازی آن بهتر است به شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه های کامپیوتری مراجعه نمایید.  این شرکت های ارائه دهندگان خدمات  عمدتا همه تجهیزات لازم برای راه اندازی شبکه در اختیار دارند تا در محل شما حاضر شده و شبکه مورد نیازتان را نصب یک نقطه مرزی را برای استفاده از آن تعیین کنند.

در مورد نوع شبکه تصمیم بگیرید

کسب و کارها از شبکه ها برای اشتراک گذاری و دسترسی به چاپگرها، فایل ها و فضای اینترنت استفاده می کنند. اما قبل از پرداختن به نحوه راه اندازی یک شبکه، باید در ابتدا بهترین نوع شبکه را برای فعالیت خانگی یا تجاری خود مطایق نیازها خود انتخاب کنید.

سخت افزار و تجهیزات مناسب را انتخاب کنید

پس از تصمیم گیری در مورد نوع شبکه ، قدم بعدی انتخاب سخت افزار و تجهیزات مناسب برلی نصب و راه اندازی شبکه است. کسب و کارهای کوچک اغلب بودجه محدودی دارند، به همین دلیل باید شبکه ای را  انتخاب کنند که تمام ویژگی های مورد نیاز را داشته باشد.

کامپیوترها و سرورها را به سویچ متصل کنید

اگر شرکت از شبکه سیمی یا ترکیبی استفاده می کند، باید اتصال همه دستگاه ها را به صورت سیمی و با کمک کابل های مختلف راه اندازی کنید. از یک کابل اترنت ؛ روترها یا هاب ها استفاده کنید، سپس آن را به دستگاهی که باید به شبکه متصل باشد وصل کنید. از سوی دیگر شرکت هایی که شبکه های بی سیم را انتخاب می کنند از یک آداپتور بی سیم برای اتصال دستگاه به شبکه استفاده خواهند کرد.

یافتن بهترین ارائه دهنده خدمات IT و خدمات شبکه در تهران

برای انتخاب بهترین شرکت نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتری در تهران باید توجه داشته باشید که کدامیک از شرکت های فناوری اطلاعات نیازهای مشتریان خود را جدی میگیرند. بهترین ارائه دهندگان خدمات IT باید بدانند که رشد کسب و کار شما چقدر برایتان مهم است و در این مسیر به چه نوع خدمات شبکه یا فناوری به این رشد شما کمک می کند.

شرکت های ارائه دهنده خدمات IT باید بتواند بهترین طراحی و استراتژی ها را برای راه اندازی شبکه کامپیوتری شما طراحی کند.  به یاد داشته باشید موفقیت شبکه کامپیوتری می تواند  بر تمام جنبه های کسب و کار شما تاثیر بگذاردغ بنابراین انتخاب یک شرکت ارائه دهنده این خدمات را نباید به شانس واگذار کنید.

  • شرکت مورد نظر باید برای اهداف کوتاه مدت و بلند مدت شرکت شما بتواند یک استراتژی جامعه در راه اندازی شبکه کامپیوتری طراحی کند.
  • هزینه راه اندازی شبکه بدون وقفه و مناسب با نیاز شما تعریف گردد.
  • بهره وری و راه اندازی شبکه با هزینه ای مقرون به صرفه توسط شرکت برای شما بیان شود.
  • پشتیبانی مادام العمر و 2 ساعته توسط یک تیم حرفه ای از تکنسین های فناوری اطلاعات خیال شما را همکاری طولانی مدت با مجموعه مورد نظر آسوده می کند.
  • پشتیبانی و امنیت بالای شبکه با مدیریت مداوم و محافظت از آن با قیمت مناسب می تواند بیانگر قدرت و حرفه ای بودن مجموعه مورد نظر باشد.
  • متخصصان مجموعه باید سیستم های شما را در بازه های زمانی مشخص تجزیه و تحلیل نموده و با توجه به شرایط پیش آمده خدمات و شبکه جدیدی برای شما  طراحی کنند تا بهره وری و اثربخشی شبکه را بهبود ببخشند.
  • با صرف نظر از اندازه شرکت یا نیاز شما به شبکه کامپیوتری ، هر مجموعه ای سزاوار دریافت خدمات با کیفیت بالا برای موفقیت است.

انواع شبکه کامپیوتری

بسیاری از کسب و کارهای کوچک از یک شبکه برای اشتراک گذاری داده ها و دسترسی به اینترنت، چاپگرها و فایل‌ها از یک رایانه به رایانه دیگر استفاده می کنند. در حالی که داشتن یک شبکه اینترنتی مطمئنا برای کسب و کار بسیار مهم و ضروری است، باید تصمیم بگیرید که کدام یک از شبکه ها پاسخ گوی نیازهای منحصر به فرد و خاص شما می باشد.

شبکه های سیمی

شبکه های سیمی یا اترنت بسته به نوع کابلی که استفاده می کنید می توانند داده های مختلف را از 10 تا 1000 مگابیت در ثانیه انتقال دهند. گیگابیت اترنت سریع ترین نرخ انتقال را تا 1 گیگابیت در ثانیه (1000 مگابیت بر ثانیه) ارائه می دهد. از مزایای شبکه های اترنت می توان به این موارد اشاره کرد که این سیستم بسیار امن و سریع هستند و نسبت به شبکه‌های بی‌سیم کاملا ایمن می باشند.

شبکه های بی سیم

شبکه‌های بی‌سیم بسته به نوع استاندارد بی‌سیمی که مودم شما استفاده می‌کند، می‌توانند داده‌ها را از 10 تا 600 مگابایت در ثانیه (Mbps) منتقل کنند. با کمک این نوع شبکه شما به راحتی می توانید وسایل را جابجا کنید زیرا کابل وجود ندارد و نسبت به نصب شبکه های بی سیم ارزان تر است.

شبکه های ترکیبی

شبکه‌های ترکیبی از شبکه‌های بی‌سیم و سیمی به طور همزمان استفاده می‌کنند و بهترین‌ها رویکرد را نسبت به دو نوع شبکه قبلی ارائه می‌دهند تا بتوانید از رایانه‌های رومیزی سیمی سریع‌تر و دستگاه‌های تلفن همراه بی‌سیم قابل حمل مانند لپ‌تاپ، تبلت و تلفن‌های هوشمند به صورت همزمان استفاده کنید.

یک شبکه هیبریدی برای اتصال دستگاه های سیمی و بی سیم به روترها، هاب ها، سوئیچ ها و کابل های اترنت خاص متکی است. یک روتر هیبریدی دو کاره می تواند یک سیگنال بی سیم پخش نموده و پورت های دسترسی سیمی را نیز برای کاربر فراهم کند.

چگونه یک روتر برای راه اندازی خدمات شبکه در تهران انتخاب کنیم؟

اکثر ISP ها (ارائه دهندگان خدمات اینترنتی) در هنگام رائه خدمات و خرید اشتراک توسط کاربر یک روتر رایگان به شما می دهند. با این حال، این روترها نمی تواند پاسخگوی نیاز شما باشد؛ بنابراین بهتر است برای استفاده بهتر از شبکه رایانه ای خود یک روتر مناسب و کارآمد را خریداری کنید.

در هنگام خرید و انتخاب یک روتر برای راه اندازی خدمات شبکه در تهران بهتر است موارد همچون  تعداد دستگاه های موجود در شبکه شما، دسکتاپ ها، لپ تاپ ها، گوشی های هوشمند، چاپگرهای شبکه، سیستم تلفن VoIP، تجهیزات اتاق کنفرانس، سیستم های POS، دوربین های IP و دستگاه های مهمان به طور دقیق مدنظر قرار دهید.

اگر تعداد کل دستگاه های متصل به شبکه شما 20 یا بیشتر است، باید روی تجهیزات وای فای تجاری و پیشرفته سرمایه گذاری کنید. زیرا روترهای خانگی فقط می توانند تعداد محدودی دستگاه را اداره کنند که در حین استفاده از برخی دستگاه‌های خود باید سیستم های سیم‌کشی انتخاب کنید.

از سوی دیگر اگر دفترکار شما در یک منطقه پرجمعیت مانند مرکز شهر واقع شده به احتمال زیاد وای فای شما با شبکه رایانه ای و اینترنتی همسایه ها اختلال ایجاد خواهد کرد. برای جلوگیری از این مشکل شما می توانید از یک روتر دو بانده برای کاهش تداخل یا اختلال و همچنین افزایش سرعت شبکه استفاده نماید.

همچنین شما می توانید از باند 2.4 گیگاهرتز برای دستگاه های IoT استفاده کنید در حالی که باند 5 گیگاهرتز را برای دستگاه های تلفن همراه مانند لپ تاپ رزرو کنید. این کمک می کند تا باند 5 گیگاهرتز را از تراکم دور نگه دارید. علاوه بر این، از آنجایی که باند 5 گیگاهرتز دارای برد کوتاه تری است، به شما امکان می دهد از نقاط دسترسی اضافی بدون خطر تداخل در فضاهای هوایی پر ازدحام استفاده کنید. اکثر تجهیزات Wi-Fi درجه سازمانی به طور همزمان از باندهای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز استفاده می کنند و به طور خودکار دستگاه های شما را به بهترین گزینه موجود هدایت می کنند.

کلام آخر

انتخاب و راه اندازی شبکه کامپیوتری به یکی از مهم ترین گام های اولیه در هنگام دریافت خدمات فناوری اطلاعات و تکنولوژی است. در این بین انتخاب یک سیستم عامل کاربردی برای بسیاری از کارمندان و مشاغل، مانند ویندوز فرآیند استفاده از شبکه کامپیوتری را بسیار آسان می کند.

هزینه ها و قیمت های راه اندازی شبکه بر اساس سرعت شبکه ای، نوع و میزان بهروری آن  متفاوت خواهد بود. بنابراین چگونه برای نصب و راه اندازی شبکه اولین کاری که باید انجام دهید این است که در مورد نوع شبکه، سخت افزار و تجهیزات مورد استفاده برای سرور ویندوز تصمیم بگیرند.

سوالات متداول

راه اندازی شبکه در تهران همراه با وای فای مهمان چگونه انجام می‌شود؟

اگر قصد دارید کاربران یا افرادی که به مجموعه تان قدم می گذارند به عنوان مهمان از خدمات شبکه شما استفاده کنند بهتر است از یک SSID (شناسه مجموعه خدمات) جداگانه برای مهمانان استفاده نمایید. این شبکه به شما انعطاف پذیری و امنیت قابل توجهی ارائه می دهد تا مهمانان بدون اینکه به شبکه داخلی شما دسترسی داشته باشند از اینترنت استفاده کنند. همچنین می توان با تعریف SSID ها خط مشی های مختلف، رمزگذاری، احراز هویت تعیین کرد تا سطح امنیتی بیشتری را به شبکه کامپیوتری خود ایجاد نمایید.

آیا شبکه شما به فایروال نیاز دارد؟

دستگاه ها، کامپیوتری های مرکزی، سرورها و زیرساخت شبکه های اینترنتی معمولا اهداف اصلی مهاجمان سایبری هستند. فایروال یک سخت افزاری اختصاصی است که به شبکه شما یک لایه حفاظتی ارائه می نماید که بدون آن شبکه و تمام دستگاه های متصل به آن در برابر هکرها آسیب پذیر می باشند.

چگونه یک سوئیچ برای شبکه اداری خود انتخاب کنیم؟

برای مشاغل کوچک و متوسط، سه نوع سوئیچ شبکه برای انتخاب وجود دارد. که شما می توانید براساس نیاز خود از  انواع گزینه های پیکربندی شده سوئیچ مدیریت نشده، سوئیچ مدیریت شده استفاده کنید.

آیا بهترین نوع شبکه برای کسب و کار گزینه سیمی یا بی سیم است؟

بر اساس مطالعه‌ای که توسط غول فناوری Brother انجام شده، 41 درصد از کسب‌وکارهای کوچک با گسترش فناوری اطلاعات خود به صورت ترکیبی توانسته اند موفقیت بالاتری در بهبود کارای سرورها و فضای کاری داشته باشند. به اشتراک گذاری داده ها در یک شبکه خصوصی بین کارمندان با سیستم عامل ویندوز به شما کمک می کند تا یک شبکه کامپیوتری استاندارد را انتخاب کرده و آن راه اندازی کنید.

در این میان شبکه های بی سیم (WLAN) به زیرساخت شبکه نیاز چندانی ندارند. بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک شبکه به دلیل انعطاف پذیری، ارزان و آسان نصب و نگهداری آن ترجیح می‌دهند از آن برای بهبود فضای کار خود استفاده نمایند. بنابراین شما می توانید از  یک شبکه بی‌سیم برای اشتراک‌گذاری داده، دسترسی راحتتر به اینترنت، فایل‌ها، چاپگرها، سرورهای فایل و سایر دستگاه‌های موجود در دفتر خود استفاده کنید.