خدمات شبکه کامپیوتری

خدمات شبکه کامپیوتری

سیستم‌های رایانه‌ای و سیستم‌های رایانه‌ای به انسان‌ها کمک می‌کنند تا به نحو احسن کار کنند و چیزهای غیر قابل تصور را کشف کنند. هنگامی که این دستگاه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند تا یک شبکه را تشکیل دهند، قابلیت‌ها چندین بار افزایش می‌یابد. خدمات شبکه برنامه‌هایی در لایه برنامه شبکه هستند که کاربرانی که در دفاتر، شعب یا مکان‌های راه دور کار می‌کنند را به برنامه‌ها و داده‌های موجود در شبکه متصل می‌کنند. این سرویس‌ها معمولاً روی سرورها اجرا می‌شوند.

انواع خدمات شبکه

در اینجا نمونه‌هایی از انواع خدمات شبکه آورده شده است:

 •  راه‌اندازی و پیکربندی شبکه

نصب نرم افزار شبکه همراه با نصب نرم افزار سیستم عامل صورت می‌گیرد. در آن زمان، برخی از پارامترهای پیکربندی IP باید در فایل‌های مناسب ذخیره شوند تا بتوان آن‌ها را در زمان بوت خواند. این رویه مربوط به ایجاد یا ویرایش فایل‌های پیکربندی شبکه است. نحوه در دسترس قرار گرفتن اطلاعات پیکربندی به هسته آن بستگی به این دارد که آیا این فایل‌ها به صورت شخصی ذخیره می‌شوند یا از سرور پیکربندی شبکه (حالت مشتری شبکه) به دست می‌آیند.

پارامترهای ارائه شده در طول پیکربندی شبکه عبارت‌ند از:

 • آدرس IP هر رابط شبکه در هر ماشین
 • نام میزبان هر دستگاه در شبکه، می‌توانید نام میزبان را در یک فایل محلی یا پایگاه داده سرویس نام تایپ کنید.
 • در صورت وجود، نام دامنه NIS، NIS یا DNS که دستگاه در آن قرار دارد

آدرس‌های روتر پیش فرض شما این را تنها در صورتی ارائه می‌کنید که یک توپولوژی شبکه ساده با تنها یک روتر متصل به هر شبکه داشته باشید، یا روترهای شما پروتکل‌های مسیریابی مانند پروتکل سرور کشف روتر (RDISC) یا پروتکل اطلاعات روتر (RIP) را اجرا نکنند.

 تعمیرات شبکه

گاهی اوقات یک رایانه قادر به اتصال به یک شبکه نیست یا قادر به برقراری ارتباط با رایانه‌های دیگر در یک شبکه نیست. برای رفع این مشکل، باید چند تکنیک اساسی عیب‌یابی شبکه را دنبال کنید. ممکن است شبکه به دلایل مختلف کار نکند و نیاز به تعمیر شبکه باشد، از جمله مشکلات بکه می توان به موارد روبرو اشاره کرد: اتصال قطع شده، درایورهای بد NIC (کارت رابط شبکه)، مشکلات مسیریابی، پیکربندی نادرست فایروال که از ارتباط شبکه جلوگیری می‌کند، یا سایر سخت افزارهای معیوب.

 • تأیید اتصالات: برای این‌که ببینید آیا شبکه به درستی وصل شده است، چراغ‌های خاصی باید روی کارت شبکه روشن شوند. کابل شبکه باید به NIC واقع در پشت کامپیوتر وصل شود. به دنبال چراغ‌های LED روی NIC بگردید که نشان دهنده وجود شبکه است. 
 • کارت شبکه بد: با این حال، اگر کارت ندارد یا به جای رنگ سبز دارای رنگ‌های قرمز یا نارنجی است، می‌تواند به این معنی باشد که یا کارت خراب است یا به درستی وصل نشده است (به احتمال زیاد، مشکل اتصال است). ممکن است سیگنالی دریافت نکند. مطمئن شوید که همه اتصالات به درستی وصل شده اند. در صورت امکان، کارت شبکه دیگری را امتحان کنید. هم‌چنین، سعی کنید کابل اترنت/شبکه را تعویض کنید تا ببینید آیا این مشکل را اصلاح می‌کند یا خیر.
 • منابع کارت شبکه: اگر با کارت شبکه جدیدی که اخیراً نصب شده مشکل دارید، مطمئن شوید که منابع کارت به درستی تنظیم شده است. در غیر این صورت، ممکن است با سایر سخت افزارهای داخل کامپیوتر تضاد داشته باشند. برای بسیاری از کاربران ویندوز، می‌توانید Device Manager را بررسی کنید تا ببینید آیا خطا یا درگیری با کارت شبکه وجود دارد یا خیر. مانند هر سخت افزار جدیدی که به رایانه اضافه شده است، پس از وارد شدن به رایانه، برای شروع استفاده از دستگاه، باید درایورهای نرم افزار را نصب کنید (و احتمالاً راه اندازی مجدد کنید). Device Manager به شما می‌گوید که آیا کارت شبکه را می‌بیند و آیا به درستی کار می‌کند یا خیر.
 • پروتکل‌های رایج: امروزه در اکثر رایانه‌های مبتنی بر رایانه، سه پروتکل برای اتصال به آن‌ها موجود است. آن‌ها TCP/IP، IPX/SPX و AppleTalk (برای مکینتاش) هستند. تا کنون محبوب‌ترین پروتکل TCP/IP است. هم‌چنین پروتکل مورد استفاده برای ارتباطات اینترنتی است. پروتکل‌های دیگر فقط در شبکه‌های قدیمی/ اختصاصی استفاده می‌شوند و قدیمی در نظر گرفته می‌شوند.

 امنیت شبکه

امنیت شبکه را می‌توان از طریق احراز هویت شبکه و رمزگذاری مجوز در ارتباطات شبکه به دست آورد، یعنی محدود کردن دسترسی فقط به کاربران مجاز. این امر محرمانه بودن، یکپارچگی و مسئولیت پذیری داده‌های حیاتی در یک شبکه را تضمین می‌کند. نقض امنیت ممکن است منجر به عواقب بدی شود.

خدمات نوین سازان رایانه در حوزه شبکه کامپیوتری

 1. نصب و تعمییرات انواع شبکه ( کابلی و وایرلس  و workgroup، domain-server )
 2. شبکه های میکروتیک و سیسکو و …
 3. انجام پروژه های active  ,  passive شبکه و عقد قرارداد پشتیبانی
 4. نصب شبکه های کلاینت – سروری  و تعیین دسترسی برای کلاینتها و share  پرینترها و فایلها

 

تماس با کارشناسان نوین سازان رایانه:
۰۲۱۴۴۱۷۱۲۵۳
۰۲۱۸۶۰۳۱۳۷۸

 

اشتراک گذاری

Comment (1)

 • novinrepair پاسخ

  سلام عالی بود

  مارس 2, 2016 در 6:34 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس